Pravidla triatlonových závodů

Triatlon (TT) je sport, ve kterém závodník absolvuje plaveckou, cyklistickou a běžeckou část v uvedeném pořadí, s průběžným měřením času od startu plavání do cíle běhu. Jiná modifikace nesmí být nazvaná triatlonem a musí již názvem vystihovat jinou podstatu.“ Definice dle ČTA

Obecná pravidla pro triatlon

 1. Závodník je zodpovědný za absolvování celé trati závodu včetně počítání okruhů.
 2. Závodník může poskytnout pomoc jinému závodníkovi ve stejném závodu ve smyslu zapůjčení nářadí či jiného vybavení. Na toto se nevztahuje pravidlo o cizí pomoci. Vlastní opravu či výměnu, ale musí dotyčný závodník provést sám.
 3. Závodník nesmí být na trati doprovázen nebo veden doprovodným vozem, motorkou, cyklistou ani běžcem. Informace smějí být závodníkovi poskytovány pouze z okraje tratě.

Plavání

 1. Závodník může použít při plavání libovolný plavecký způsob, šlapat vodu nebo splývat. Závodník se může odrážet ode dna pouze na začátku a na konci plaveckého okruhu.
 2. Mezi plaváním a depem nesmí závodník trvale odložit žádnou část plavecké výstroje. Pokud závodník odloží část výstroje během plavecké části, je zodpovědný za to, že nepřekáží ostatním závodníkům a za jejich následný transport do depa.
 3. Při teplotě vody nižší než 13°C se plavání vždy ruší. Neopreny jsou povoleny při teplotě vody do 24 stupňů.
 4. Minimální oblečení pro plavání tvoří pro muže neprůsvitné plavky, pro ženy neprůsvitné jedno nebo dvojdílné plavky.
 5. Při plavání je zakázáno používat rukavice, ploutve nebo šnorchly. Ruce a chodidla musí zůstat nezakryty.
 6. Použití přídavné plavecké kombinézy pro plaveckou část je povoleno. Tato kombinéza musí být vyrobena z textilního materiálu.

Cyklistika

 1. Závodník smí na trati jít pěšky a kolo vést nebo nést.
 2. Závodník musí mít zahalenou horní část těla.
 3. Řidítka při povolené jízdě v háku – jako základ smějí být použita pouze klasická cyklistická řidítka (berany). Přídavná triatlonová řidítka (hrazda) jsou povolena pouze za předpokladu, že nepřesahují o víc než 15cm střed otáčení předního kola, a zároveň nepřesahují přední linii brzdových páček.
 4. Přilba musí být bezpečně zapnuta po celou dobu cyklistické části, tzn. od odebrání kola ze stojanu až po jeho vrácení zpět po dojetí cyklistiky.

Běh

 1. Závodník smí běžet nebo jít, nesmí vyběhnout bez bot, musí mít číslo jasně viditelné zpředu.
 2. Závodník dokončí závod ve chvíli, kdy jakoukoliv částí svého těla (tzn. trupu, nikoliv hlavy, krku, paží, nohou, rukou či chodidel) dosáhne svislé roviny proložené bližším okrajem cílové čáry.

Depo

 1. Závodník musí mít všechny své věci umístěné ve svém prostoru a musí zajistit, aby jeho věci nepřekáželi ostatním závodníkům. Pokud dodá pořadatel do depa bedýnky, jsou závodníci povinni uložit všechny použité věci do bedýnky.
 2. Nudismus je zakázán (převlékání v depu).
 3. Vstup do depa je povolen pouze pro závod zaregistrovaným závodníkům a příslušným činovníkům závodu, tito musí být patřičně označeni.
 4. Závodník nesmí použít sluchátka nebo handsfree sada, mobilní telefon a jiní elektronické komunikační zařízení.
 5. Depo je ohraničené čárami na zemi, v tomto sektoru se nesmí jezdit na kole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru